PROGRAM ADAPTACYJNY ŻŁOBKA „MAŁE MISIE”
Adaptacja dziecka do żłobka jest procesem, który polega na przystosowaniu się do nowego otoczenia, z przyzwyczajaniem do funkcjonowania w nowym środowisku społecznym.
Dla dziecka pobyt w żłobku jest bardzo silnym przeżyciem, a zarazem bardzo znaczącym. Każde dziecko musi przystosować się do nowych warunków otoczenia, opiekunów oraz pozostałych pracowników żłobka, zmiany dotychczasowego harmonogramu dnia, konieczności dzielenia się zabawkami oraz uwagą opiekunów, funkcjonowania licznej grupie rówieśniczej.
Okres adaptacji może wywołać u dziecka lęk, niepokój, gniew, złość, trudności ze spaniem, napady buntu i agresji, zmniejszenie lub wzmożenie apetytu, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, regres (cofnięcie nabytych umiejętności).
Są dzieci, które przystosowują się do nowej rzeczywistości dość szybko, u innych ten etap może trwać dłużej, a zdarza się, że niektóre dzieci nigdy nie adoptują się do warunków żłobkowych. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w adaptacji są: przykre doświadczenia, lękliwość, niewielki kontakt z rówieśnikami oraz nadopiekuńczość rodziców.
Rodzice również przechodzą przez proces adaptacji. Sytuacja, w której oddają swoje dzieci pod opiekę obcych osób budzi w niech wiele niepokojów, wątpliwości, poczucia winy, żalu. Często bywa tak, że rodzic swoje emocje podświadomie przenosi na dziecko.
Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe wydłużanie pobytu dzieckiem w żłobku przez pierwsze i jakże trudne dni. Przez pierwsze dwa tygodnie najważniejsze jest aby dziecko zrozumiało, że rodzic zawsze po niego wróci. Sugerowane działania mają na celu zminimalizowanie stresu zarówno u dzieci jak i rodziców.
Początkowo zaleca się pozostawienie dziecka na 30minut (2-3 dni), kolejne dni na 1godzinę.(2 dni), drugi tydzień adaptacji to wydłużenie pobytu do 3 godzin. Kolejne dni należy konsultować z opiekunkami. Ostatni tydzień września dziecko powinno przebywać w żłobku w deklarowanych godzinach.
Żłobek jako placówka opiekuńczo – wychowawcza może udzielać rodzicom wsparcia, które polega na przygotowaniu ich do udzielenia pomocy dziecku w procesie adaptacji. Nawiązanie współpracy Żłobka z rodzicami ma na celu poznawanie wzajemnych oczekiwań służących osiągnięciu określonych efektów. Współpraca powinna zostać dokładnie zorganizowana, przemyślana i oparta na ustalonych zasadach.
Najistotniejszym aspektem pomyślnego przejścia procesu adaptacji jest zaufanie do placówki, opiekunów. Nawiązanie dobrych relacji z rodzicami służy lepszemu poznaniu dzieci i ich upodobań oraz zmniejszenia ich obaw o dziecko.
W związku z powyższym opracowano niniejszy program adaptacyjny, który jest skierowany do:
Cele główne programu:
Cele szczegółowe programu
W odniesieniu do dziecka:
W odniesieniu do rodziców:
W odniesieniu do opiekunów:
WARUNKI DOBREJ ADAPTACJI:
PRZYCZYNY NIEPOWODZEŃ W ADAPTACJI:
ZASADY ADAPTACJI DZIECI
PLAN REALIZACJI PROGRAMU ADAPTACYJNEGO
Zapoznanie rodziców z organizacją Żłobka poprzez:
Uzyskanie przez Żłobek informacji o dziecku na podstawie:
Zapoznanie rodziców z programem adaptacyjnym:
Pobyt rodzica z dzieckiem w Żłobku/ adaptacja dziecka:
Adaptacja rodziców:
“Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat"
32-010 Wysiołek Luborzycki
ul. Szkolna 1